Вимоги до безпеки дитячих ігрових майданчиків

Вимоги до безпеки дитячих ігрових майданчиків

Попереду літо, коли школярів відпускають на канікули, а більшість дитячих садків закриваються до кінця серпня. Саме в цей період діти, опинившись поза регламентного поведінки, більшу частину часу проводять у дворах, на дитячих ігрових майданчиках. Але біда в тому, що технічний регламент «про безпеку комплексу дитячих майданчиків» прийнятий в дуже усіченому вигляді. Він входить складовою частиною в СНІП «Дитячі майданчики. Благоустрій прибудинкових територій. ДБН Б.2.2-5: 2011 », в якому дитячим майданчикам присвячений всього один пункт 8 розділу 6 -« вимоги до дитячих майданчиках у дворах ».

Інших документів, що регламентують експлуатацію і безпеку дитячих майданчиків в Україні немає, тому такі важливі питання вирішуються на вічко, виходячи з кваліфікації виробників і перевіряючих.

В Євросоюзі давно вирішили цю проблему, розробивши відповідні норми, виконання яких суворо перевіряється.

Навіть в РФ розроблені спеціальні стандарти, такі як покриття дитячих майданчиків по ГОСТу, огородження дитячих майданчиків, СНИП яких входить складовою частиною в ГОСТ Р 52169. У них відображено все, що повинно ставитися до проектування, будівництва і безпечної експлуатації дитячого ігрового майданчика.

Вікові категорії дитячих ігрових майданчиків

  • майданчики для дітей до 5-ти років, на яких ігрові елементи не повинні перевищувати 2 м, а гірки не більше 0,5 - 0,8 м;
  • майданчики для дітей 5 - 11 років, в яких гірки вже вище, в інтервалі 1,1 - 1,5 м, площадки ігрових елементів не більше 1 х 1 м;
  • для дітей від 11 років розміри збільшуються на 0,5 - 1 м, а для зимових гірок дозволена висота від 2 до 4 м.

Також можуть бути універсальні дитячі майданчики, на яких можуть грати діти різного віку. Саме такий тип майданчиків рекомендується встановлювати у дворах і дитячих садках.

Покриття

Неприпустимо використовувати в якості покриття бетон і асфальт, так як вони не забезпечують безпеку навіть при найменшому падінні. В Європі використовується два види покриття - твердий пружний матеріал, або насипний (пісок, кора, тріска). Але недолік цих матеріалів в тому, що їх потрібно регулярно освіжати, чистити і підсипати, щоб висота досягала мінімум 25 см для виключення травми при падінні з ігрового елемента.

До твердих покриттів відносяться гумова плитка, штучна трава, перемішана з клеєм каучукова крихта. Для дитячих та ігрових майданчиків це найвигідніший варіант.

В Україні для покриття часто використовується гран відсів і пісок, хоча пісок з міркувань безпеки кращий.

Вимоги до безпеки

Ігрові елементи необхідно виготовляти з міцного пластику, спинки повинні бути зафіксовані, сходинки все прогумовані, а освітлення повинно гарантувати повну освітленість майданчика по периметру.

Забороняється

  • використання незакріплених гойдалок;
  • бетонних бордюрів;
  • гірок з пошкодженим або іржавим покриттям і пошкодженими перилами;
  • обладнати ігрові елементи гострими кутами.

Організації, відповідальні за експлуатацію дитячих майданчиків повинні проводити поточні ремонти їх два рази в рік, і раз у три роки капітальний.